Accelerando - Charles Stross

accelerando-charles-stross.jpgAccelerando przesycone jest cyberpunkową wizją nowej ekonomii. I przyznaje, ze poległem przy lekturze. Nasycenie właśnie tej ekonomii zmęczyło mnie niesamowicie. Temat nie dla mnie więc skończyłem lekturę nie kończąc książki. Więc nie mogę ani polecić ani odradzić.Accelerando jest specyficzna więc na pewno znajdzie grono zwolenników. Accelerando jest też dobrze napisana, czyta się dobrze (pomijając jak dla mnie tematykę). Poniżej kilka słów o książce.

Opis książki:

“Gdyby ktoś szukał tylko jednej książki, która mu pokaże, dokąd zmierza SF na początku XXI wieku, Accelerando Charlesa Strossa stanowiłaby chyba najlepszy wybór.

Szukając punktów wspólnych ze starą SF, można początek Accelerando określić jako cyberpunk zdemitologizowany. Nie powiela on i nawet nie opiera się na wizji przyszłości stworzonej przez Gibsona et consortes w latach 80., bardzo szybko zdezaktualizowanej i od początku przegiętej ku taniemu efekciarstwu: rodem z kryminału nor, z westernu, z sensacji szpiegowskiej. Bliższy niż Neuromancerowi jest ten świat powieściom Couplanda czy Palahniuka, Cryptonomiconowi Stephensona“. - Jacek Dukaj.

W Accelerando Stross przedstawił wizję przyszłości człowieka wygenerowaną w oparciu o ekstrapolację nie tylko poziomu nauki, ale przede wszystkim rozwoju ekonomii , co dotychczas pomijano w klasycznej fantastyce naukowej. Stross mocno opiera się na prawach ekonomii, czyniąc z głównego bohatera międzynarodowego przedsiębiorcę. Ewolucja ekonomiczna w ujęciu Strossa doprowadza w przyszłości do uzyskania świadomości przez korporacje. Accelerando Charlesa Strossa jest doskonałym przykładem poważnej spekulacji na temat przyszłości człowieka i cywilizacji, co dawno porzuciła polska fantastyka.

Źródło: Wydawnictwo MAG

Inne opinie:

Literatura science-fiction zbyt często powtarza utarte klisze, przez co “cieszy się” ona opinią łatwej i niezbyt ambitnej. Przyjmuje to często postać samospełniającej się przepowiedni, bowiem co zdolniejsi autorzy niejednokrotnie “uciekają do środka”, sięgają po inne gatunki, byle ich twórczości nie sklasyfikowano jako “czystego sci-fi”. Czasami zresztą dokonuje się to z dobrym skutkiem dla rozwoju danego pisarza, czasami jednak w wyniku tego zabiegu powstają książki dość błahe i płytkie, ze szkodą tak dla twórcy, jak i całego gatunku. Odwaga jest bowiem cechą, którą posiadać winni nie tylko żołnierze, nie tylko przedstawiciele różnych służb mundurowych, ale artyści także. A Charles Stross jest niewątpliwie odważnym człowiekiem.

Czytaj dalej…

Przeczytaj fragment:

Open publication - Free publishing - More stross

Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz