Sky Doll (komiks)

09/04/2012 By: GrafZero Kategoria: Fantastyka, Komiks, Science-Fiction

sky-doll-komiks.jpgCiekawe.

Komiks SF dla dorosłych, choć szata graficzna jak i kolorystyka oraz kreska i rysowane postacie wyglądają raczej tak, jak to się robi w młodzieżowych komiksach. Ale to zmyłka. Komiks porusza wiele (parę) poważnych tematów – choć w karykaturalny sposób. Wyśmiewa i parodiuje.

Czytelnik musi jednak zmrużyć jedno oko, bo całkiem serio nie może podejść do Sky Doll. To nie jest twardy Funky Kowal. Ale i tak komiks warty uwagi. Oczywiście trzeba lubić komiksy jak i fantastykę. Trzeba lubić oglądać udziwnione postacie i więcej grafiki niż tekstu. Ale to chyba oczywiste - komiks to nie książka. I bardzo dobrze. Zawsze to jakieś urozmaicenie…

Opis wydawcy:

Na planecie Papathea, rządzonej przez zdegenerowaną papieżycę Ludwikę, żyje Noa, jedna z wielu obdarzonych częściową świadomością lalek Sky Doll. Stworzenia tego rodzaju służą zaspokajaniu przyziemnych potrzeb mężczyzn. Tymczasem w Noi budzi się świadomość całkowita i chęć wyrwania się z rąk właściciela. Udaje się jej ukryć na statku kosmicznych dyplomatów. Ma nadzieję, że na innej planecie będzie mogła żyć spokojnie jako wolna istota. Niestety, niewłaściwie wybrała statek i wplątała się w niebezpieczną misję szpiegowską, która odmieni oblicze tej części wszechświata.

W zbiorczym albumie polskiego wydania zostały zamieszczone trzy pierwsze tomy cyklu: Żółte Miasto, Aqua i Białe Miasto.

Fragment recenzji z Komiks.Gildia.pl:

Fabuła Sky Doll od samego początku mówi czytelnikowi, że komiks nie będzie tak łatwy i relaksujący, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Jednym z głównych wątków tej opowieści jest religia. Barbucci i Canepa podchodzą do tego tematu z dużą swobodą. Komiks pełen jest żartów dotyczących tego tematu, a jednocześnie w Sky Doll widać wielki sceptycyzm i nie będzie przesadą, jeśli komiks zostanie zinterpretowany jako krytyka niektórych praktyk kościoła. Akcja dzieje się, oczywiście, w całkowicie fikcyjnym świecie, ale aluzje są tak czytelne, że nie sposób odczytać ich inaczej, jak tylko wypowiedź na temat współczesnego chrześcijaństwa.

(…)

Sky Doll jest dobrą pozycją, mającą wiele cech, które mogą pozwolić jej wybić się ponad przeciętność. Przede wszystkim jednak jest zaskakującą pracą w bardzo ciekawy sposób wykorzystującą stereotypy przeciwko im samym. Może podobać się z wielu względów - grafika, ciekawy świat, złożona fabuła. Z czystym sumieniem można polecić go szerokiemu gronu czytelników z przekonaniem, że każdy znajdzie w tym komiksie coś dla siebie.

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/sky-doll/1/recenzja

Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz