Bar dla potępionych – Kealan Patrick Burke

07/12/2011 By: GrafZero Kategoria: Fantastyka, Horror / Thriller, Powieść, Strefa Mroku, Weird

bar-dla-potepionych-horror-groza-2011.jpgOryginalne potępienie.

Witajcie w barze “U Eddiego”, gdzie dzisiejszej nocy, po raz pierwszy od trzech lat nic nie pójdzie zgodnie z planem.

Końcówka jesieni - nie mogło być lepszej pory na taką lekturę. Za oknem szaro, buro i niemiło. Mrocznie i czasem mgliście. Noc zapada wcześnie. Idealny czas na „Bar dla potępionych” - pełen niezwykłego mrocznego klimatu lekki horror połączony ze sporą dawką czarnego humoru. Tak w skrócie można określić powieść K. P. Burke.

Bar dla potępionych” to mroczna przygoda w miasteczku Milestone. Jednym z wielu takich miasteczek, gdzie każdy ma swoją historię i grzechy przeszłości. Gdzie każdy z żyjących i mieszkających odbywa pokutę, na jaką sam się zdecydował i liczy, że grzechy zostaną mu wybaczone. A jeśli nawet nie, to przynajmniej zapomni o nich przy szklance alkoholu, siedząc na swoim miejscu w „Barze u Eddiego”. Obok nagiego Cobba. Obok morderczej Flo. Nie zamieniając słowa z Wintrym. Tak już jest w barze dla potępionych dusz.

Witajcie w barze “U Eddiego”!Dzisiejszej nocy możecie tu spotkać: Toma, nękanego przez demony przeszłości stróża prawa, za którym śmierć człapie krok w krok; barmankę Gracie, niedoszłą aktorkę, skazaną przez ojca na życie w czyśćcu zakazanej spelunki; Flo, miejscową uwodzicielkę, która podobno (choć kto wie na pewno?) zamordowała swojego męża; Cobba, nudystę od dawna oczekującego na przeprosiny kolonii, z której go wygnano; Wintry’ego, niemego olbrzyma, który opowiada o sobie jedynie za pomocą niezrozumiałych wiadomości wypisywanych pod nagłówkami gazet; Kyle’a, dzieciaka ukrywającego pod stołem naładowany pistolet i Kadawra, który wygląda jak trup, lecz świetnie pachnie. Jest też wielebny Hill, który pojawia się o jedenastej, z punktualnością automatu, by powiedzieć im, kto ma dziś umrzeć i kto ma wsiąść do samochodu…

Pomieszanie z poplątaniem. Świat rzeczywisty w powieści przeplata się ze światem fantastycznym. Z zaświatami nawet. I choć na samym początku mamy wrażenie, że to będzie „klasyczny” horror, z klimatem niczym miasteczko Twin Peaks, to dość szybko pojawia się i coraz bardziej przebija fantastyka, spirytyzm, szamanizm i czarna demoniczna magia. Te dwa ostatnie elementy pojawiają się gdzieś w tle. Ale istnieją i nadają powieści dodatkowego smaczku. Oczywiście jeśli ktoś lubi takie pomieszanie z poplątaniem. Niemniej jednak Kealan Patrick Burke tak sprawnie prowadzi opowieść i w tak zawrotnym tempie, że niemal czujemy powiew (piekielnego) podmuchu na skroniach podczas lektury. Dla mnie to nie jest wada. Wręcz przeciwnie.

Dając czas czytelnikowi na zastanowienie Burke sprawiłby tylko to, że czytelnik zbyt analitycznie zacząłby podchodzić do świata przedstawionego. I zamiast akceptować pomysły i udziwnienia rozdzielał włos na czworo doszukując się odpowiedzi i wyjaśnień. Tymczasem dostajemy diabelnie dobrą przygodę, horror, kalejdoskop postaci, wspomnień i duchów wyłaniających się z zaświatów czy może z radia. A to wszystko wrzucone w jeden tygiel bulgocze i pieni się od czasem absurdalnych pomysłów. Ale właśnie dzięki dzikiemu pędowi akceptujemy wszystko – jak leci. I dostajemy się w sidła autora…

Czytając „Bar dla potępionych” niemal od samego początku po ostanie litery na końcu miałem wrażenie przebywania w śnie szaleńca. Przerażającym świecie wyrwanym z piekła. A może to czyściec? Opętany słowami, wizjami, pomysłami pędzącymi niczym szalone stado gadających jeleni zapadłem się w lekturę o ciężkiej nocy szeryfa Toma w miasteczku Milestone. Ciężkiej nie tylko dla niego, ale także, a może zwłaszcza, dla tych wszystkich, którzy jednak dożyli wschodu słońca. Mimo, że Dean Martin śpiewał „Jutra już nie będzie”.

Posłuchajcie… http://www.youtube.com/watch?v=SmUwQPM9Ojo [Dean Martin - There’s No Tomorrow (1949)]

Kealan Patrick Burke (ur. 1976) – amerykański pisarz, specjalizujący się w literaturze grozy, a także redaktor internetowego Subterranean Magazine i kilku antologii. Polskim czytelnikom dał się poznać dzięki opowiadaniom publikowanym na łamach „Nowej Fantastyki” i „Fantastyki Wydania Specjalnego”, gdzie ukazał się między innymi uhonorowany Nagrodą im. Brama Stokera „Chłopiec z żółwiami”. W dorobku ma kilkadziesiąt opowiadań i trzy powieści.

Źródło cytatów: http://www.proszynski.pl/Bar_dla_potepionych-p-30979-.html

 
icon for podpress  YouTube: Play Now | Play in Popup | Download
Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz