Człowiek w labiryncie. Stacja Hawksbilla - Robert Silverberg

19/02/2011 By: GrafZero Kategoria: Fantastyka, Fantastyka socjologiczna, Nagroda Nebula, Science-Fiction

czlowiek-w-labiryncie-stacja-hawksbilla_silverberg.jpgKlasyczna fantastyka ma swój niezaprzeczalny urok. Science fiction Silverberga dalekie od współczesnego nurtu weird jest interesujące i piękne. Zajmuje się głównie człowiekiem, a cała otoczka naukowo fantastyczna stanowi jedynie nieprzytłaczające tło dla snutej przez autora opowieści. Przeważnie jeden ale dobry, ciekawy pomysł, staje się tym, na czym bazuje zarówno Człowiek w Labiryncie jak i Stacja Hawksbilla.

W Człowieku w Labiryncie śledzimy losy znanego badacza kosmosu - Richarda Mullera. Nie myślcie, że obcych w świecie tej powieści jest jak mrówek, ani że się im przyjrzycie z bliska. Kontakt z obcymi cywilizacjami jest zgoła odmienny od wizji, jakimi raczy nas hollywood. Pierwszą cywilizację, która już nie istnieje, poznajemy przez pryzmat miasta-labiryntu. Pułapki zbudowanej nie bardzo wiadomo po co i przez kogo na planecie Lemnos*. To dziwne miejsce to schronisko Mullera, który uciekł od cywilizacji i społeczeństwa. Zapewnia mu niemal całkowitą izolację od ludzi.

Dlaczego? Cóż, jako specjalista od kontaktu z obcymi miał styczność z Hydrianami, przebywał z nimi próbując nawiązać kontakt, za co ci obdarzyli go pewnymi zdolnościami. Ale takiego prezentu się nie spodziewał. I gdyby wiedział - z pewnością by go nie chciał. Do labiryntu wyrusza po Mullera ekspedycja - w galaktyce pojawia się zagrożenie dla ludzkości i tylko Muller jest w stanie zapobiec zniszczeniu ludzkości. Ludzkości, która go odrzuciła. Czy posłańcom uda się przekonać Richarda do wyjścia?

Akcja powieści toczy się nieśpiesznie. Jest ciekawą opowieścią o ludziach, ludzkich motywacjach i rozważaniach o kontakcie z obcymi, których motywacje ciężko jeśli w ogóle może zrozumieć człowiek. Całość czyta się szybko i wyśmienicie.

Druga powieść Stacja Hawksbilla dotyka tematów rewolucyjnych, kontrrewolucyjnych, prób obalenia rządu, inwigilacji i zsyłania buntowników do obozu odosobnienia. Idealnego odosobnienia, bo nie jest istotne gdzie znajduje się obóz zwany Stacją Hawksbilla. Tylko kiedy. Jest do niego jedna droga - droga w czasie - miliard lat wstecz, gdy na ziemi nie było jeszcze życia na powierzchni lądu. Późny kambr - doskonała pustelnia. I doskonałe pole do analizy zachowań ludzi, którzy wiedza, że dostali się do doskonałego więzienia. Miejsca, gdzie dopełnią żywota i to na miliard lat zanim się urodzili. Jaki to ma wpływ na ich psychikę - próbę odpowiedzi znajdziecie czytając Stację Hawksbilla.

Dwie powieści w jednym topie. Doskonałą klasyczna literatura fantastyczno-naukowa, fantastyka socjologiczna - jeśli nie czytaliście, a lubicie - nie czekajcie. Polecam!

Opis wydawcy

Dwie klasyczne powieści SF w jednym woluminie, w najlepszej na polskim rynku serii science fiction!

“Człowiek w labiryncie” to kultowa książka Silverberga, jedna z jego najbardziej znanych w Polsce powieści. Znany badacz kosmosu, spec od kontaktu z obcymi cywilizacjami – Richard Muller zostaje przez obcych przenicowany i obdarzony skazą, w wyniku której ludzkość go odrzuca. Muller chroni się w starożytnym labiryncie na planecie Lemnos. Ale mijają lata, ludzkość napotyka potężną obcą cywilizację, z którą nie potrafi nawiązać kontaktu. Muller znowu jest potrzebny. Jak go jednak wywabić z tajemniczego labiryntu, pełnego pułapek, miraży i dzikich zwierząt?

“Stacja Hawksbilla” to przeklęty świat, miejsce gdzie zsyła się wygnańców. Stąd nie ma powrotu. Stany Zjednoczone wpadają w sidła demokracji - pod populistycznymi hasłami władzę przejmują syndykaliści. Ameryka w szponach dyktatury oznacza tajną policję, aresztowania i zsyłki opozycjonistów. Rząd deklaruje jednak, że nie wykonuje wyroków śmierci. Gdzie więc znikają działacze opozycji? W przeszłości! Oto w odległym o miliard lat ordowiku syndykaliści tworzą tajną stację zsyłki niewygodnych politycznie więźniów. To czas, kiedy na Ziemi nie ukształtowały się jeszcze obecne kontynenty, a pierwsze zwierzęta nie wyszły na ląd. A podróż w czasie może się odbywać tylko w jedną stronę…

*) Lemnos to także grecka wyspa położona na Morzu Egejskim. Zerknijcie na opis historii wyspy a znajdziecie nawiązania Silverberga do mitologii greckiej w Człowieku z Labiryntu.

Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz