Konstelacje - David Mitchell

18/01/2008 By: GrafZero Kategoria: Beletrystyka, Powieść

Konstelacje - David MitchellW trakcie czytania mogę Wam napisać już parę słów o tej wyśmienitej powieści. Jest to czwarta książka Mitchella jaką czytam. Każda poprzednia wzbudzała we mnie zachwyt. I podobnie jest z tą. Czytam i się zachwycam. Jest to wędrówka w dni dzieciństwa. Nie moje dzieciństwo, bo to rzecz o 13-letnim Brytyjczyku żyjącym w Anglii w czasach wojny o Falklandy. Choć może trochę moje… Bo oto wracają wspomnienia z chwil gdy czytałem Przygody Tomka Sawyera (Mark Twain). Wracają wspomnienia z czasów gdy czytałem Kompleks Portnoya (Philiph Roth). Mitchell jest świetnym narratorem, świetnie też pisze dialogi. Dzięki czemu człowiek czyta z wielką przyjemnością. Do tego wszystkiego nieźle się uśmiałem - bo są momenty, gdy narrator opisuje taką sytuację i tak ją ujmuje, że chce się śmiać. I człowiek, czytelnik, liryczne ja tej opinii o książce, śmieje się, rechocze do rozpuku i ponownie czyta ostatnie zdanie akapitu i znów rechocze. Jestem w połowie ponad 500 stronicowej powieści i już wiem, że ta książka będzie kolejną wspaniałą i wspominaną często powieścią. I często polecaną!

Po przeczytaniu książki nie mam właściwie wiele do dodania. Fascynująca, oszałamiająca, prosta i mądra książka pełna dowcipu. Nie wiem jak on (Mitchell) to zrobił, że udało mu się tak doskonale wczuć w życie nastolatków. Ale udało mu się. I tak oto pełna nostalgii, wzruszeń kolejna książka Mitchela (jakże różna od trzech poprzednich) znajduje honorowe miejsce w mojej biblioteczce.

Od wydawnictwa:

Poruszająca i skłaniająca do refleksji powieść o dzieciństwie na granicy dorosłości, starym na granicy nowego… Pierwszy pocałunek, pierwszy wiersz, pierwszy papieros i pierwsza szkolna bójka. Świat trzynastoletniego chłopca – wiek niewinności czy piekło dzieciństwa? Konstelacje Davida Mitchella to powieść nominowana do Nagrody Bookera i uznana przez „The New York Times” za jedną z najważniejszych książek 2006 roku. Przez krytyków często nazywana angielskim Buszującym w zbożu

Olśniewająco piękna książka.

„The Times”

Po pełnym rozmachu i olśniewającym stylistyczną pirotechniką „Atlasie chmur”, David Mitchell nie mógłby ofiarować swoim czytelnikom nic bardziej zaskakującego niż ta pełna wdzięku powieść o trzynastoletnim chłopcu. Książka na przemian nostalgiczna, dowcipna i wzruszająca.

Ron Charles, „The Washington Post”

David Mitchell – brytyjski prozaik, zaliczany do grona najlepszych młodych pisarzy brytyjskich. Laureat wielu nagród i wyróżnień literackich, m.in. trzykrotnie nominowano go do Nagrody Bookera. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się dwie powieści pisarza Sen_nr_9 oraz Widmopis

Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz