Fantasy and Science Fiction Edycja Polska nr 1/2010

13/03/2010 By: GrafZero Kategoria: Aktualności, Fantasy and Science Fiction Edycja Polska, Prasa

fantasy-sf-nr1.jpgNo i stało się… Małe przetasowania w świecie (światku?) wydawców magazynów fantastyki i oto zręb (trzon?) do niedawna Nowej Fantastyki rozpoczął coś, co na świecie (czyli w Ameryce) powstało 60 lat temu… Numer pierwszy Fantasy and Science Fiction w polskiej wersji językowej. Gratka? Czy porażka? Ocenią czytelnicy a rynek zweryfikuje.

Fantasy and Science Fiction Edycja Polska to blisko 200 stron pełnych opowiadań i wszelakiej publicystyki. Wydane w formie książkowej budzi respekt. Wielkość czcionki i jej upakowanie wskazuje, że czego jak czego ale treści w magazynie jest dużo. Forma książkowa przypadła mi do gustu - będzie pasować na półkę no i do kieszeni pasuje wygodnie. Za ten pomysł same brawa. Zaś po pobieżnym przejrzeniu wad większych nie dostrzegam. Z technicznego punktu widzenia to niektóre numery stron nie zgadzają się ze spisem oraz któryś felieton cyfrowy zecer od składu przyciął w pół zdania (i już nigdzie nie doszukałem się końcówki tekstu Agnieszki Haski. Co nie oznacza, ze nie ma, może jest po prostu wtrącone gdzieś w środek któregoś z opowiadań… Jak na początek to moim zdaniem drobne potknięcia.

Sama zaś zawartość już na pierwszy rzut oka budzi respekt. Takie nazwiska - Card, Ford, Le Guin, Mieville - to od razu “biją po oczach” centralnie z okładki. A teraz czas zanurkować w treść…

A spis treści jest ciekawy:

OPOWIADANIA I NOWELE

JEFFREY FORD - Nocna whiskey
URSULA K. LE GUIN - Zbiorowe sny Frynian
LAUREL WINTER - Niebo w oczach
DAVID MOLES - Finisterra
ORSON SCOTT CARD - Medium
TERRY BISSON - Cyberoko

ROZMOWY DŁUGIE I KRÓTKIE

NEAL STEPHENSON - Po prostu siadam i piszę książki
JEFFREY FORD - Zdejmij ręce z kierownicy

FELIETONY I ESEJE

JOHN CROWLEY - Małe lekcje mistrzów
Paul Di Filippo - Pierze z pegaza
Łukasz Orbitowski - Moim zdaniem
Jeff VanderMeer - Po tamtej stronie

GOŚCIE GOŚCIE…

JEFFREY FORD - Metafizyka pisarstwa (anegdota)

RECENZJE I OMÓWIENIA

AGNIESZKA HASKA - Biegnąca z potworami
PAWEŁ MATUSZEK - Literacka alchemia
KONRAD WALEWSKI - Czytanie świata, czyli gdzie jest teraźniejszość
MICHAŁ CETNAROWSKI - Wzór na Prawdę

ZANIM U NAS…

KONRAD WALEWSKI - O skutkach pewnego wołania

PERŁY ODNALEZIONE

PAWEŁ MATUSZEK - Inne książki, inne miasta, inne światy

KONKURS

RAFAŁ KOSIK - Konkurs rysunkowy

Fantasy and Science Fiction - Sami o sobie:

The Magazine of Fantasy and Science Fiction powstał 60 lat temu − jesienią 1949 roku − w USA. W ciągu sześciu dekad stał się jednym z najchętniej czytanych, najambitniejszych, a przy tym najbardziej utytułowanych czasopism poświęconych fantastyce. Polską edycję F&SF wydaje Powergraph a tworzą ją:

Paweł Matuszek (redaktor naczelny) − krytyk literacki, pisarz (jak dotąd opublikował dwa opowiadania pod pseudonimem T.J. Borcan), miłośnik literatury oryginalnej, przełamującej wszelkie ograniczenia gatunkowe. Do niedawna redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”, obecnie swoją kreatywność i energię skupia na współtworzeniu nowego pisma na polskim rynku, jakim jest F&SF.

Michał Cetnarowski (literatura polska/sekretarz redakcji) − historyk, redaktor literacki, publicysta i pisarz. Publikował m.in. w „Wiedzy i Życiu”, Focusie: Historia” „Nowej Fantastyce”, „Czasie Fantastyki”. Zredagował diagnostyczną antologię młodej polskiej fantastyki Nowe idzie, opublikował też zbiór opowiadań Labirynty.

Konrad Walewski (literatura obca/publicystyka) − amerykanista, teoretyk i krytyk literatury fantastycznej, tłumacz, pisarz. Współpracował z czasopismami „Ubik”, „Ha!art”, „Nowa Fantastyka”, „Nowe Książki”. W latach 2005-2007 redagował cykl Kroki w nieznane, obecnie ukończył antologię tematyczną Wielkie dzieło czasu. Jak dotąd opublikował dwa opowiadania w jednym z głównonurtowych kwartalników literackich.

Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz