Wodny Nóż - Paolo Bacigalupi
Książki

Wodny Nóż – Paolo Bacigalupi

Potrzebowałem upałów by dokończyć powieść Wodny Nóż. Historię, która różni się od wcześniejszych opowieści tego autora. Tym razem, choć znów mamy wizję globalnej katastrofy ekologicznej, jest mniej fantastycznie jak w poprzednich powieściach. Czasy nam bliższe (w przyszłości oczywiście).

Nasza planeta umiera – wysycha. Ludzie cierpią na niedostatek wody, a co za tym idzie – zaczynają o nią walczyć „na noże”. Kto posiada prawa wodne, posiada majątek – życiodajną wodę i żyłę złota. Nie chodzi oczywiście o same jednostki, ale raczej o organizacje.

Las Vegas i Phoenix toczą bezpardonową walkę o kurczące się zasoby wodne rzeki Kolorado. Sądy rozpatrują sprawy i im starsze prawa wodne ktoś posiada, tym lepiej (dla niego). Można na ich podstawie odebrać wodę obecnym właścicielom. Niekoniecznie w bezkrwawy sposób. Nie dziwi więc, że gdy pojawia się możliwość przejęcia wody na podstawie jeszcze starszych praw – to rozgrywka zaczyna toczyć się o miliardy. A wtedy giną ludzie.

Paolo Bacigalupi malowniczo przedstawia nam brutalny świat przyszłości pogrążony w walce o wodę. Starcia na szczytach władzy mieszają się z kartelami i przestępczością, która wykorzystując sytuację stara się odkroić spory kawałek tortu na swój sposób. Kto ma pieniądze może nielegalnie przekroczyć granice i udać się do ziemi upragnionej.

Biedni umierają z pragnienia w odciętych od wody rejonach. Ci, którzy sprzedali cały swój dobytek starają się uciec z rodzinami. Czasem przykrywa ich piasek pustyni. Czasem znajduje się zmaltretowane zwłoki na dnie wyschniętego basenu.

Lucy Monroe pisze o takich wydarzeniach. #Phoenixidziewdiabły. A ktoś, kto za dużo węszy, uprawiając dziennikarstwo – każdego dnia ociera się o śmierć. Zwłaszcza, gdy ma „niewłaściwych” przyjaciół. Zwraca na siebie uwagę. I też może skończyć w basenie. Jako zwłoki.

Gorąco polecam!

Moja ocena: 8/10

Wodny Nóż – Paolo Bacigalupi

Wodny Nóż - Paolo Bacigalupi

W przyszłości dotkniętej klęską zmiany klimatu oraz suszy górskie śniegi obróciły się w deszcz, a deszcz paruje, zanim spadnie na ziemię. W zbałkanizowanych Stanach Zjednoczonych Phoenix i Las Vegas walczą ze sobą o wodę z kurczącej się rzeki Kolorado. Las Vegas ma jednak wodnych noży – zabójców, terrorystów i szpiegów – słynących z tego że bronią zasobów wodnych swego miasta i prowadzą Phoenix ku nieuchronnej zagładzie.

Gdy rozchodzą się wieści o nowym źródle wody, które może wszystko zmienić, Las Vegas wysyła do Phoenix jednego ze swych najlepszych wodnych noży, Angela Velasqueza, nakazując mu zbadać sprawę. Angel poznaje tam Lucy Monroe – doświadczoną dziennikarkę mogącą znać tajemnicę nowego źródła. Angel nie jest jednak jedynym poszukiwaczem, Lucy nie zwykła łatwo dawać za wygraną, a śmierć pogardzanego wodnego noża nie jest wysoką ceną za życiodajną wodę.

Autor: Paolo Bacigalupi
Tytuł: Wodny Nóż (The Water Knife)
Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawca: Wydawnictwo MAG, 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *