Ludzie. Krótka historia o tym... - Tom Phillips
Książki,  Recenzje / Opinie

Ludzie. Krótka historia o tym… – Tom Phillips

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko. Tom Phillips.

Sporo tu historii, właściwie sama historia, ale osoby, którym z historią nie po drodze bez obaw mogą sięgnąć po tę pozycję. Nie ma tu nudnych wykładów, dat czy zawiłych niczym równanie różniczkowe ustrojów politycznych Rzymu. To zbiór ciekawych opowieści, w których dowiadujemy się, że świat mógłby dziś wyglądać inaczej, gdyby gdzieś po drodze ludzie tworzący historię nie schrzanili sprawy. Philips przy każdej z historii lekko zarysowuje tło historyczne. Jest ono na tyle rozbudowane, alby ktoś niezbyt obyty z historią wiedział, o czym czyta, jednocześnie nie zniechęcił mnogością szczegółów. Wyważona ilość informacji sprawia, że jest to książka naprawdę dla każdego.

To jest opowieść o błędach. Błędach pojedynczych osób i o pomroczności jasnej całych sztabów ludzi, naiwności i głupocie. O błędach popełnionych całe wieki czy lata temu, ale które wpływają na życie każdego z nas, które projektują na kolejne pokolenie i z konsekwencjami których musimy zmagać się obecnie. Napisana lekkim językiem, z dużą dozą sarkazmu, ironii i poczucia humoru, mogłaby być naprawdę śmieszna, gdyby nie fakt, iż wszystkie historie opisane przez autora zdarzyły się naprawdę.

Srogie pomyłki wielkich tego świata, mogą być budujące, gdy pomyśli się czymże są nasze maleńkie potknięcia w porównaniu z tąpnięciami będącymi wynikiem ich decyzji, ale właściwie nie wiem, czy jest pocieszające, choć autor takie podejście poleca. W każdym razie książka jest ciekawa, czyta się szybko i można ja polecić absolutnie każdemu, nawet tym, którym historia kojarzy się jedynie z zakuwaniem dat na kartkówkę – to zupełnie inny kaliber historii.

Ludzie.
Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko.
Tom Phillips
Wydawnictwo Znak

Ludzie. Krótka historia o tym... - Tom Phillips

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *