Testamenty - Margaret Atwood
Publicystyka

Testamenty – Margaret Atwood

Testamenty to kontynuacja „Opowieści podręcznej” na którą czytelnicy musieli czekać 24 lata. Fabuła książki została osadzona 15 lat po wydarzeniach z części pierwszej. Miejsce pozostało to samo – Republika Gileadu. Tym razem wydarzenia zostały przedstawione z trzech perspektyw – Ciotki Lidii, mieszkanki Gileadu – Agnes oraz obywatelki Kanady – Daisy. Dowiadujemy się jak wyglądały początki Republiki oraz jaką rolę w jej tworzeniu miała pierwsza z wymienionych bohaterek (to jej zapiski tworzą część powieści). Pojawiający się wątek zaginionej Nicole wprowadza do książki element zagadkowy. Powieść ma bardzo dynamiczną akcję – ucieczka, wybuch, intrygi, przemyt informacji. Wszystko to buduje w czytelniku napięcie i sprawia, że nie sposób odłożyć książkę „na potem”.

Najciekawszą postacią jest Ciotka Lidia – z pozoru ściśle przestrzegająca procedur, wydaje się – oddana idei do końca…Jednak pozory mylą. Ciotka Lidia, dzięki temu, kim była nim nastał Gilead, jak mało kto sprawdza się w roli manipulatorki i intrygantki. Nie zawaha się użyć szantażu ( a ilość informacji, które posiada sprawia, że to ona „rozdaje karty”). Kto ma wiedzę, ten ma władzę – stwierdzenie to doskonale ukazała Atwood w swojej powieści.

Nie sposób uniknąć porównań do „Opowieści podręcznej”, jednak więcej tu różnic niż podobieństw. Państwo to samo, jednak to „Testamenty” dokładnie opisują mechanizmy jego funkcjonowania, pogłębiającą się patologię związaną z jedynym słusznym wzorcem rodziny. Dowiadujemy się sporo o polityce i jej „ciemnych stronach”. Autorka opisuje do jak desperackich czynów potrafią posunąć się przyszłe żony ( by nimi nie zostać) i co jest tego powodem. Atwood nie unika wątku molestowania seksualnego, na które spuszcza się kurtynę milczenia. Z drugiej strony szokować mogą metody, w jakie wymierza się sprawiedliwość.

Nie chcę opisywać w szczegółach fabuły – uważam, że książka warta jest przeczytania warto jednak potraktować ją jako kontynuację „Opowieści podręcznej” i przed lekturą „Testamentów” zapoznać się z częścią pierwszą.

Testamenty – Margaret Atwood

Opis wydawcy: Margaret Atwood po ponad trzydziestu latach wraca do świata ze swojej najsłynniejszej powieści Opowieść Podręcznej. I to w jakim stylu! Za Testamenty pisarka zdobyła Nagrodę Bookera.

Zawsze mówiłam „nie”, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam – powiedziała autorka w dniu premiery.

Od wydarzeń przedstawionych w „Opowieści Podręcznej” minęło piętnaście lat. Sytuacja Republiki jest dramatyczna. Brakuje jedzenia, na świat przychodzą zdeformowane, słabe dzieci, umierają też Podręczne, czyli niewolnice, których zadaniem jest rodzić. W tym kraju przemocy żyją obok siebie Ciotka Lidia, surowa i okrutna funkcjonariuszka Gileadu oraz młodziutka Agnes, przygotowywana do zaaranżowanego małżeństwa. Ich losy obserwuje z jak dotąd bezpiecznego dystansu Daisy, nastolatka mieszkająca w Kanadzie. Jaki los spotka mieszkańców Gileadu? A raczej jaki los czeka świat, w którym powstał Gilead?

„Książka, którą musisz przeczytać”

Sunday Telegraph

„Margaret Atwood w najwyższej formie”

The Guardian

„Nasz wspólny czas, mój czytelniku, właśnie się zaczyna. Może potraktujesz te moje kartki jak kruchą skrzynię skarbów, którą należy otwierać z największą ostrożnością. Może podrzesz je lub spalisz, co często przydarza się słowom. Trzymasz w dłoniach groźną broń, naładowaną sekretami trzech kobiet z Gileadu. Narażają życie dla ciebie. Dla nas wszystkich. Zanim wkroczysz w ich świat, warto może uzbroić się w te myśli: Wiedza jest władzą. Historia nie powtarza się, ale się rymuje”.

Testamenty – Margaret Atwood
Wydawnictwo Wielka Litera

Testamenty - Margaret Atwood

Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *