Baśnie - Grimm
Książki

Baśnie – Grimm

Baśnie – Grimm. Gałąź rynku wydawniczego obejmująca literaturę dziecięcą, w ciągu ostatnich lat bujnie rozwinęła swoje konary. Pojawiają się całe serie wydawnicze, wiele z nich opatrzonych jest informacją, dla jakiego wieku dziecka przeznaczona jest dana książka. Piękne ilustracje oraz treść „z przesłaniem” stają się standardem. Z drugiej strony – w gąszczu propozycji – można poczuć się czasem zagubionym.

Na szczęście i na tym polu można mówić o „klasyce”- autorach, na których dziełach wychowały się kolejne pokolenia czytelników. Bracia Grimm pozostają tymi, którzy (obok Andersena czy La Fontain’a) pierwsi przychodzą nam na myśl.

Wydawnictwo Buchmann wzbogaciło treść (doskonale znaną) o ilustracje Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak. Nieco tajemnicze, doskonale wpisujące się w klimat świata baśniowego-onirycznego, któremu nieobce są symbole i metafory.

Warto mieć to właśnie wydanie – bo, chociaż konkurencja na rynku wydawniczym jest duża, nierzadko zdarzają się (niestety) bardzo spłycone, uproszczone w treści i opatrzone wątpliwej jakości ilustracjami wydania baśni, które nijak się mają do oryginału. „Śpiąca królewna”, „Śnieżka”, „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Roszpunka”, „Pani Zamieć,” „Muzykanci miejscy z Bremy” – to kilka tytułów, które znajdziemy w powyższym wydawnictwie. Znamy je i doceniamy – dlaczego by więc nie zapoznać z nimi kolejnego pokolenia czytelników?

Polecam ten zbiór – zarówno dzieciom, jak i dorosłym (jako przyjemne oderwanie od codzienności).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *